Dec 19

Wonderings at the Grocery Store

Spark a wonder conversation at the store…

produce-l

I wonder –

How much this weighs?
(pound, mg, gram, ounces)

How much this ____ is?

What is a better buy?

How many do we need for a family of four?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

CAPTCHA

*